Заведения - Трявна

За града

Оферти

Статии

Трявна / Trqvna

В Трявна има много заведения  с добро обслужване, като например,  Балабановата къща, бар "Орфей”, където има  градина за малките с играчки и пързалка, Калинчевата  къща...

Балабановата къща се намира с  старинната част на град Трявна.  Разполага със 70 места закрита площ и 30 места в лятната градима. Предлага голямо разнообразие на  кулинарни  изкушения.

В града има много кафенета, симпатични ресторантчета и   механи, които предлагат автентична българска кухня.
 

Транспорт

От красивия балкански град  Трявна има  редовни автобусни линии до Габрово, Дряново, Плачковци, Велико Търното и други селища в района. Автогарата (ул. “Стара планина” № 2А, тел. 0677 4378) и жп гарата (тел. 0677 2510) са една до друга и се намират в северната част на града. Трявна е гара на главната жп линия Русе-Горня Оряховица.    

От столицата може да се използва  редовен автобусен транспорт до Велико Търново и  Горна Оряховица.    
                                                
Транспортни фирми предлагат трансфери, посрещания, обиколни турове и екскурзии до Трявна.

Заведения

В Трявна има много заведения  с добро обслужване, като например,  Балабановата къща, бар "Орфей”, където има  градина за малките с играчки и пързалка, Калинчевата  къща...

Балабановата къща се намира с  старинната част на град Трявна.  Разполага със 70 места закрита площ и 30 места в лятната градима. Предлага голямо разнообразие на  кулинарни  изкушения.

В града има много кафенета, симпатични ресторантчета и   механи, които предлагат автентична българска кухня.
 

Забележителности

Забележителностите в град Трявна са изключително много на брой. Градът е запазил своите възрожденски къщи, които му придават особена атмосфера. Старата част на града е обявена за архитектурен резерват с приблизително 140 паметника на културата. Забележителен пример за това са архитектурните ансабмли на площад Дядо Никола, на ул. П.Р.Славейков, ул. Петър Богданов.

Даскаловата къща  е уникална със своята архитектура, като днес е превърната в музей.
Районът е богат на забележителни възрожденски постройки. Тук са издигнати църкви, манастири, школи и занаятчийници. Много от старите къщи са превърнати в музеи, като например къщата на Ангел Кънчев и Славейковата къща, къщата музей на дядо Добри, както и Попангеловата къща.

Прочутата църква "Св. Архангел Михаил" е построена през 1819 г. Там  може да се видят уникалния резбован иконостас и владишкия трон. Ценна реликва е  надпрестолния кръст от палисандрово дърво с резбовани 12 библейски сюжета.
                                       
Изключителна е Даскаловата къща , в която се помещава Музеят на резбарското и зографското изкуство. Тук се намират двата великолепни дърворезбовани тавана, създадени от Димитър Ошанина и Иван Бочуковеца през 1808 г. след сключен облог. Музеят “Тревненска иконописна школа” съдържа над 160 икони. Църквата  “Св. Георги”  има забележителен иконостас, дело на майсторите Димитър Дейков и Никола Драгошинов

В “Школото” има  постоянни изложби, сред които се откроява дарението на световноизвестния български художник Димитър Казаков. Оригинални са експонатите в колекцията “Времеизмервателни уреди и техника от средновековието до края на XIX век”.

Туристите с интерес могат да видят часовниковата кула  на централния площад, горния мост , картинна галерия “Тотьо Гъбенски” в старинната Калинчева къща, където могат да се видят  500 картини, дарени от колекционера Гъбенски.  Има и постоянна изложба-дарение от скулптора Иван Колев.

Градът е чудесна отправна точка за много дестинации - Дряново, Дряновски манастир; Пещерата бачо Киро; Еко пътеките над манастира; Боженци и околните гори - прекрасно място за разходки; Габрово и Етъра, наблизо се намира и старопрестолния град Велико Търново.  
 

Събития

Всяка нечетна година на 26 и 27 май  в Трявна се провеждат Славейкови дни, включващи разнообразни културни прояви. Градът е домакин и на единствения в страната Международен пленер по дървопластика “Облог в Трявна”, провеждан ежегодно.

Според легендата преди 200 години точно на 6-ти май в Даскаловата къща се сключва облогът между майстора Димитър Ошанеца и калфата Иван Бочуковеца за направата на резбовани тавани. Двамата работили в продължение на 6 месеца като никой от тях не знаел какво прави другият. На Димитровден всички ахнали от красивите резбовани слънца на таваните в Даскаловата къща, изработени от участниците в облога. Този облог се смята за първия художествен конкурс в страната. По тази легенда Рачо Стоянов написва драмата „Майстори”.                                 

Хубаво е и,  че една от  традициите  на Трявна  т.н. „Битова вечер” е на път да бъде възобновена, а заедно с нея и любовта към родното огнище и българщината. Всъщност, традиционния някога „Богоявленски бал” бил истинско събитие за града. Години по-късно екипът от млади и предприемчиви хора възражда традицията, вдъхновена от родния фолклор, макар и не на обичайната дата, но затова пък - на обичайното място - днешния комплекс „Бръшлян”. „Балът на годината” или т.н. „Битова вечер” с национални костюми  е  съпътствана от богата фолклорна програма, тревненско меню, много игри, викторини и приятни изненади...

Забележителности около Трявна

Избрани оферти