Баня (Карлово)

За града

Оферти

Статии

Баня (Карлово) / Banq_Karlovo_

Град Баня се намира в Южна България. Наричан е още Карловските минерални бани. Намира се край река Стряма в южната част на Карловксата котловина. Градът е изсвестен с много неща: най-вече с минералната си вода, ментовото, лавандуловото и розовото масло, както и с производството на вкусно вино. Двама братя на име Багарови са развили тези две индустрии в град Баня. Жителите на това прекрасно място са предимно християни и наброяват около 3 500. Градът е малък и е разположен на около 295 метра надморска височина. Въпреки размерите си, има много неща, които си заслужава да се видят в Баня, а и в околностите: Паркът, река Стряма, Народното читалище "Св. Св. Кирил и Методий", Царският дворец,  Ресторант "Кипарис", "Момини гърди", Кишиш махала и други. Град Баня се намира на около 150 километра от София, на 10 километра от град карлово, на около 45 километра от Пловдив и на 15 километра североизточно от град Хисаря.

Транспорт

Автогара Баня
Има редовни автобуси, които минават през град Баня в посока Пловдив, Мъглиж, Плевен, Карлово, Казанлък, София, Русе и т.н.
Телефон за връзка: 03132/ 2220

Град Баня се намира само на 10 километра от железопътната гара на град Карлово. До там има автобуси.

С кола

С кола може да се стигне до град Баня и по Подбалканския път и по магистрала "Тракия" през Пловдив за Карлово. Пътят по Подбалкаснкото шосе е по-лош с дупки и неравности, но пък гледките са невероятно красиви.

Забележителности

Имението на цар Борис III (Дворецът)
Имението е изградено през 1929 година в северната част на град Баня. Архитектурата на сградата е типична за периода на Възраждането и е дело на архитекта Иван Васильов. Пет години преди построяването на двореца цар Борис III идва за първи път в града. Той остава в къщата на своя приятел Велизар Багаров, единият от двамата братя, които развиват маслодайната и винарската индустрии в града. Имението е единствената частна сграда, която е изградена от царя. Площта й заедно с парка е около 10 декара. Чардакът с петте големи колони от дъб на Двореца е покрит с италиански теракот. В имението има и още две сгради, които са били изградени специално за прислугата на  цар Борис III и неговите гости.

Винарска изба "Розова долина"

Винарската изба има правото да използва герба на Симеон II върху етикетите на бутилките си вина. Тя е много известна и извън България с невероятното карловско вино Мускат.
Адрес: ул. Беш Бунар 1
Телефон за връзка: 0335/ 94450; 0335/ 94450
E- mail: c.v.r.@mail.orbitel.bg
Website: http://www.rosevalleywinery.com/

Именията на Велизар и Иван Багарови

Велизар и Иван Багарови по онова време са издигнали три дистилерии за розово масло. Именията им не са за изпускане. Те се отличават от останалите с изяществото си, стилът си и оригиналността.

Ресторант "Кипарис"
Ресторантът всъщност е бившата къща на двамата братя Багарови. Интерес представлява таванът, който е поктрит с майсторски направена дръворезба. Къщата след 1944 година е стопанисвана от ВМЗ Сопот.
Телефон за връзка: +359 - (0)886 / 099187; +359 - (0)893 / 270407
E-mail: komplex_kiparis@mail.bg

Народното читалище "Св. Св. Кирил и Методий"

Сградата, в което се намира днес читалището е построена през 1952 година, но то е основано през 1914 година от родолюбиви граждани.
Адрес: ул."Байкал"8
Телефон за връзка: 03132/23 55; 0888 848 856
E-mail: kiril i metodii.banya@chitalishte.bg

Църквата "Св. св. Константин и Елена"
Построена е през 1860 година. Тя е типична възрожденска църква. Предсатвлява трикорабна псевдобазилика. До сградата се намира и гробът на най-дълго служилият свещеник в църквата ( от 1944 до 2001 година) на име Ставрофорен Свещеноиконом Петко Минчев.

"Момини гърди"

"Момини гърди" всъщност са наречените от местните жители на град  Баня две възвишения. Те се виждат от всички страни на града.

Село Калугерово
Село Калугерово или така нареченото Кишиш махала се намира на около 2 километра от град Баня. Мястото е много красиво и там могат да се видят множество кладенци с изворна вода от Стара планина.

Паркът
Благодарение на цар Борис III около имението му и парка са започнали през 1938 година залесяване на различни дървета, най-вече тополи. Преди залесяването целият парк е бил опасно блато. В него се разполага изворът на име "Кокълчето", откъдето можете да пийнете свежа вода.

Минералната баня
Минералната баня е открита през далечната 1936 година. Днес тя е наричана централната баня и се отличава с оригиналния си дизайн. Изградена е благодарение на архитектите Йордан Йорданов и Сава Овчаров. През същата година е открит и възпоменателен фонтан, на който се изписани имената на загиналите борци по време на войните.През 1958 година е открита и нова модерна сграда на баня на име "Банче". Тя функционира и днес.

 
 

Забележителности около Баня (Карлово)

Избрани оферти