Мадрид

За града

Оферти

Статии

Мадрид / Madrid

Мадрид (Madrid) е най-големият и най-туристическият град в Испания, където веселбите продължават до посред нощ, а животът се консумира на екс. Непознатите бързо се сприятеляват, страстта се разпалва на момента, а посетителите се влюбват в града от пръв поглед. Мадрид може и да не притежава римско потекло, което разпалва интереса на историците, и може и да е в известна степен парвеню, избран от невзрачна селска общност да се превърне в столица чак през втората половина на XVI век, но той излъчва жизнерадост, която никога не го напуска.

Може би градът, който никога не спи, през последните години малко се поуспокои. И въпреки че в днешно време баровете затварят малко по-рано, винаги може да сте сигурни, че ще си намерите купонджийска атмосфера по което и да е време на денонощието. А когато сте се уморили от парти и запознанства, може да се отдадете на най-доброто пътуване из света на изкуството в Европа.

Мадрид не е толкова голям, колкото изглежда, особено централните райони. Точно по средата на града е площад Пуерта дел Сол, пътнически ориентир, който е „нулевият километър”. Оттук се измерват всички дистанции. Също така номерацията на всички къщи започва от този край на улицата, който е по-близко до Сол. Западно и южно оттам са най-старите квартали на града – Лос Аустриас, където са Кралският дворец (Palacio Real) и историческият площад Пласа де Сибелес (Plaza de Cibeles), а гара Аточа и Сол са в неговите краища. Това е един от най-оживените райони на града с безброй ресторанти и барове. Тук, един до друг, са и трите големи музея, а точно зад тях започва най-големият парк в централен Мадрид - паркът Буен Ретиро (Parque del Buen Retiro). Точно на юг от Сол е Лавапиес – преди квартал на работническата класа, сега е етнически най-интересната част от града, благодарение на навлизането на имигранти от Африка и Азия. Северно от Пуерта дел Сол и парадната улица Гран Виа са кварталите Маласаня и Чуека. Те също преживяват прераждане: днес това е най-модерната част от Мадрид – център на клубове, ресторанти и модни магазини. Поначало гей район, сега може да се определи като местност на широкото мислене.

Важна информация:

Население: 3,3 млн. жители

Валута: Евро (EUR)

Работно време: Традиционното работно време е 10:00 - 16:00 ч. и 17:00 - 20:00 ч., като тези часове могат да варират. Днес често много от магазините са отворени от 10:00 до 22:00 ч. без обедна почивка (сиеста).

Интернет страници за Мадрид: www.esmadrid.com

Спешен телефон: 112

Туристически информационни центрова

Madrid Tourist Centre: адрес: Plaza Mayor 27

Colon Tourist Centre, адрес: Plaza Colón 

Поща

Повечето пощи са отворени от понеделник до петък между 08:30 и 20:30 часа, а в събота между 09:30 и 13:00 часа. Централната поща на площад Пласа де Сибелес (Plaza de Cibeles) е отворена до 21:30 часа през седмицата и между 08:00 и 14:00 часа в събота.

Аптеки: Има аптеки, които са отворени 24 часа, но повечето почиват през уикендите и през нощта. На витрината на всяка аптека има списък с дежурните за нощта или уикенда аптеки в района.

Телефонни кодове

Код на страната: +34

Код на областта: 91 (използва се също и в Мадрид)

Транспорт

Летище

Мадридското летище Барахас (Barajas, летищен код MAD) е на малко повече от 10 км североизточно от града. Най-евтиният начин да стигнете до Мадрид е с метро - линия 8 се движи до спирка Nuevos Ministerios за около 30 минути. Разписание на метрото и актуална информация за цени на билетите вижте на сайта на мадридското метро: www.metromadrid.es

Можете да се качите и на експресния автобус Express Bus, който стига до спирки О'Донъл, (O'Donell), Сибелес (Cibeles) и Аточа (Atocha). Еднопосочен билет струва около 5 евро и се движи 24 часа в денонощието - на всеки 20 минути през деня и на всеки 35 минути нощем (подробности на http://www.emtmadrid.es/Aeropuerto?lang=en-GB). 

До терминалите на летището се движат и няколко автобуса от градския транспорт на Мадрид, а можете и директно да хванете автобуси за други градове (разписание и информация вижте на сайта на летището www.aena.es

Таксито излиза около 40 евро (през нощта и в неделя е повече) и пътуването отнема 30-60 минути в зависимост от трафика.

Обществен транспорт

Метро системата на Мадрид се състои от повече от 10 линии, които обслужват както града, така и предградията. Метрото е най-ефективният начин да се придвижвате и се движи ежедневно от 06:00 до 02:00 часа. Разписание и цени на билети: www.metromadrid.es

Автобусната мрежа ЕМТ се състои от около 100 линии, включително и полезния „обиколен маршрут” (автобусите са маркирани с буквата „С”). Автобусите се движат ежедневно приблизително от 06:00 до 23:30 часа. 

Уебсайт: www.crtm.es

В Мадрид се движат и градски влакове (cercanias), които свързват столицата с предградията и прилежащите градчета. Те са най-удобният начин да стигнете от северните до южните части на града, както и да додстигнете по-отдалечените от центъра забележителности. Информация за маршрути и разписания: www.renfe.com/viajeros/cercanias/madrid/

Таксита

Кога такситата са свободни може да разберете от табела, на която пише „Libre”, поставена на предния прозорец или от зелената лампа на покрива на колата. Такситата са по-скъпи през нощта и в неделя. 

Влак

Мадрид е важен жп възел, откъдето можете да стигнете до всички части на Испания. За разписания и цени на билетите вижте сайта на испанските железници: www.renfe.com

Автомобил

Можете да наемете автомобил от летището, жп гарата и много други оживени места в Мадрид. Но бъдете сигурни, че винаги имате карта или gps подръка, защото улиците, особено в центъра, са трудни за ориентиране и няма места, където бихте могли да спрете и да се консултирате.

Заведения

Хранене

Разнообразието от кулинарни традиции от целия Иберийски полуостров се събира по такъв начин в Мадрид, че експертите обсъждат дали се е родил чисто нов кулинарен стил. Кухнята на столицата е обогатена от имигранти от Андалусия, Галисия, Астурия и много други региони.

Освен характерните за цяла Испания ястия, които ще откриете навсякъде и в Мадрид, столицата си има собствени специалитети. Като например галинехас (gallinejas) и ентресихос (enetresijos) - два вида агнешко, изпържено в собствена мазнина. Опитайте и кайос а ла мадриленя (Callos a la Madrileña) - телешко шкембе, приготвено подобно на начина, по който го правят на Балканите. Ореха де сердо (Оreja de cerdo) са свински уши, изпържени с чесън.

Въпреки че не се намира на морския бряг, Мадрид се слави с превъзходната си морска храна, която обаче е и на съответната цена.

Кафенета

Лежерната кафе култура на Мадрид бързо ще ви хареса. Сутрините обикновено започват с кафе кон лече - кафе с мляко, обикновено придружено от кроасан. През деня се пие еспресо, особено след хранене, а след обилна вечеря можете да поръчате или силно еспресо, или кафе карахило - кафе с глътка испански алкохол вътре.  

Барове и нощен живот

Гениалните испанци смятат, че когато пиете, не е редно това да става без мезе, затова в повечето барове сервират храна – обикновено тапас. Нощният живот в Мадрид започва по-късно, отколкото в много други градове - местните дискотеки обикновено започват да се пълнят след 2 или 3 часа.

Шопинг

Казано най-просто, в Мадрид има три пазарни района: Сентро (Centro), разположен между Пуерта дел Сол (Puerta del Sol) и улица Чуека (Gran Vía Chueca); вторият, точно североизточно от Сентро и Саламанка, третият е малко по на изток. Те представят трите вида пазаруване, най-вече относно дрехи. Средни цени в Сентро, комерсиално облекло в Чуека и скъпо в бутиците по Саламанка.

В Сентро, например, ще намерите Ел Корте Инглес ("El Corte Ingles") – най-голямата верига обществени магазини в Испания – колкото обичан, толкова и ненавиждан, но използван от всички.

Продължете към района на Чуека и Фуенкарал (Fuencarral) – най-интересната улица в квартала. Тук може да посетите "El Mercado de Fuencarra" – цяла галерия от дрехи и аксесоари. Близко е и "The Deli Room", където продават модерни испански марки, показани в интересна обстановка.

По Саламанка – малко по на изток, са марковите бутици: Кемпер – с пълна гама от женски и дамски обувки; Mercado de La Paz, който е най-популярният пазар в Испания за нови продукти, включително и за пресни плодове и зеленчуци, хамон и сирена; Lavinia – самообявил се за най-големия в Европа магазин за вино. Ако това не ви стига, завършете пазаруването си в ABC Serrano в Саламанка – осеметажен търговски център с четири етажа, отделени на модата. Тук нови дизайнери като Amaya Arzuaga са наредени рамо до рамо с установили се марки като Zara. Има също и кафенета, ресторанти и фитнес.

Ако сте почитатели на аутлетите, посетете Las Rozas Village Chic Outlet Shopping (www.lasrozasvillage.com). Този е част от верига аутлети в европейски градове като Париж, Дъблин, Лондон, Милано. Магазините са разположени във вили. 

Почитателите на пазари да се отправят към Меркадо де Сан Мигел (www.mercadodesanmiguel.es) само на няколко крачки от Пласа Майор. Тук ще откриете някои от най-добрите щандове за деликатеси, сирена и хамон, рибни специалитети, тапас и следобедна чаша вино. В настроение за търсене на находки сте? Посетете един от най-големите битпазари в Европа - Ел Растро, където ще можете да се изгубите сред повече от 3500 сергии. Отворен е само в неделя, между 7 сутринта и 14:30 часа. Пазете си чантата, тъй като има доста джебчии.

Забележителности

Трите големи художествени галерии

Трите главни художествени галерии: Прадо, музей Тисен и музей Рейна София, са на близко разстояние една от друга и заедно представляват прекрасна изложба на историята на западното изкуство. Факт е, че всяка една от тях е толкова голяма, че общия билет за трите галерии може да се окаже билет към изтощението. Хубавото в случая е, че пропускът важи една година.

Прадо (Museo Prado)

Прадо е най-известният от трите музея. Откакто е отворена преди двеста години, колекцията на галерията постоянно расте. И все пак най-добре познатите шедьоври са били там още при създаването й: Гоя и Веласкес, Тициан, Рубен и най-вече Бош. Затворен е в понеделник.  Прочетете повече за музея Прадо.

Музей Тисен – Борнемиса

Този музей представя немски картини от XVII в., импресионизъм, руски конструктивизъм, поп изкуство, както и други стилове. Прочетете повече за Музей Тисен – Борнемиса.

Музей Рейна София (Museo Reina Sofia)

Поместен е в огромна бивша болница. Сградата датира от средата на XVIII в., а по-късно към нея са добавени външни асансьори от прозрачно стъкло и стомана. Колекцията се състои главно от испански платна от XX в., като най-известната от тях несъмнено е Герника на Пабло Пикасо. Прочетете повече за музей Рейна София.

Кралският дворец (Palacio Real)

Кралският дворец в Мадрид е великолепно творение, създадено през 1764 г. Построен е, за да замести замъка Алкасар, който бил изгорял 30 години по-рано. Туристи се допускат почти из целия дворец, включително и в Оръжейната и Аптеката. Информация за билети и работно време вижте на сайта. Прочетете подробна статия за Кралския дворец.

Манастирът Сан Лоренцо де Ел Ескориал

Манастирът Сан Лоренцо де Ел Ескориал се намира на 50 км северозападно от Мадрид. Основан е от Фелипе II и е построен, за да отбележи победата при Сан Куентин. Строежът започва през 1563 г. и завършва през 1584 г., а мястото на манастира е избрано по съвети на астролози, доктори, философи, теолози и архитекти. Ел Ескориал е построен с идеята да запази симетрия и аскетичност, а в същото време да показва и силата на испанската корона. За това говорят помещенията на слугите, кралските покои (Горната къща) и покоите на принца (Долната къща). Манастирът е едно от най-посещаваните места около Мадрид.

Уебсайт: www.sanlorenzoturismo.org

Стадион Сантяго Бернабеу на Реал Мадрид

За феновете на Реал Мадрид това вероятно ще е първата спирка в испанската столица. Можете да се запишете за обиколка на стадиона, да видите съблекалните, тунела и колекцията от купи на тима. Информация за билети и време за посещение вижте на сайта на клуба. 

Уебсайт: www.realmadrid.com/en/santiago-bernabeu-stadium

Телеферико - лифтът на Мадрид (Teleferico)

Разгледайте Мадрид от птичи поглед, докато се возите в кабинката на лифта Телеферико. Съоръжението е създадено като част от увеселителен парк и на места височината достига до 40 м. Ще се повозите около 10 минути. Крайната спирка е парк Каса де Кампо, където можете да се насладите на впечатляваща гледка или да пийнете по нещо в заведението.

Уебсайт: telefericomadrid.es

Площад Сибелес (Plaza de Cibeles)

Площад Сибелес е неокласически комплекс от мраморни скулптури с фонтани, които са се превърнали в символ на Мадрид. Фонтанът на Сибелес е построен по време на управлението на Карлос III по проект на Вентура Родригес в периода 1777 – 1782 г.

Парк Буен Ретиро (Parque del Buen Retiro)

Паркът Буен Ретиро или просто Ел Ретиро е най-големият в града. Площта му е 1,4 кв.км и се намира в края на центъра на Мадрид. Той е изключителен, пълен с красиви скулптури, павилиони и паметници. Прочетете повече за парк Буен Ретиро.

Катедрала Алмудена (Santa María la Real de La Almudena)

Катедралата Алмудена е католическа катедрала в Мадрид, построена в периода 1879 - 1993 г. Изработката й е доста впечатляваща – съчетава неокласика с модернистични елементи. Прочетете повече за катедралата Алмудена.

Централният площад на Мадрид - Пласа Майор (Plaza Mayor) 

Централният площад на Мадрид се намира само на няколко преки от друг известен площад – Пуерта дел Сол. Той има правоъгълна форма с размери 129 на 94 м, като е заобиколен от жилищни сгради, чиито 237 балкона гледат към самия площад.

Базилика Сан Мигел (Basílica San Miguel)

Базиликата Св. Мигел е барокова римокатолическа църква в централната част на Мадрид. Построяването й се осъществява в периода 1739 – 1745 г. Базиликата се издига на място, където в миналото се е намирала енорийската църква Сантос Хусто и Пастор.

Кралска базилика Сан Франсиско ел Гранде (Real Basílica de san Francisco el Grande)

Кралската базилика Сан Франсиско ел Гранде е римокатолическа църква. Основната й фасада гледа към площад Сан Франсиско. Базиликата е изпълнена в неокласически стил през втората половина на XVIII век. 

Вратата Алкала (Puerta de Alcalá)

Вратата Алкала е неокласически паметник, разположен на площада на независимостта. Намира се близо до центъра на града и е на няколко метра от входа на парка Буен Ретиро.

Събития

В Мадрид има множество цветни празненства на различните светци, фиести и кориди. Художествените изложби са през цялата година, а в откритите зони като парк Ретиро (Parque del Retiro) се организират много концерти. Датите на някои събития се променят или пък ги обявяват едва един месец преди мероприятието. Ето защо ако решите да присъствате, ви съветваме първо да проверите точната дата в Националните туристически офиси на Испания. За някои събития има информация и на www.esmadrid.com.

 

Януари

Денят на тримата крале (Día de los Reyes)

Организират се паради по главните артерии на града по случай Богоявление (6 януари). Празненствата обикновено са на пети или на шести.

 

Февруари

ARCO (Международно изложение на съвременно изкуство в Мадрид)

Това е едно от най-значимите събития в културния календар на Испания. Изложбата показва едни от най-добрите експонати от Европа и Америка. Мероприятието се провежда в Кристалната зала на Casa de Campo и привлича експозициите на галерии от петте континента, които, от своя страна, носят със себе си изкуство както на световно признати художници, така и на нови творци. Дата на изложбата варира, но обикновено е около средата на февруари.

Уебсайт: www.ifema.es/ferias/arco/default_i.html

Карнавалът в Мадрид

Карнавалът започва с голям парад по улица Paseo de la Castellana, а кулминацията си достига с маскен бал на площад Círculo de Bellas Artes на следващата вечер. Провеждат се конкурси за най-оригинално облекло до 28 февруари, когато празниците завършват с „Погребението на сардината” на Fuente de los Pajaritos в Casa de Campo, последвано от концерт на площад Пласа Майор. Датата през февруари варира.

 

Март

Святата седмица (Semana Santa)

Въпреки че в множество по-малки градове има подобни церемонии (особено в Самора, Валядолид и Севиля), празненствата в Мадрид са най-изпипаните. От Цветница до Великден се провеждат много шествия с разкайващи се грешници, които изпълняват „саета” – песен за Дева Мария. Направете си резервация за хотел доста време преди празниците. 

 

Април

Борба с бикове

Обикновено през святата седмица се открива сезонът на борбите в Мадрид. Тази национална традиция позволява на посетителите да се докоснат по неповторим начин до испанския темперамент.

 

Май

Втори май (Dos de Mayo)

На втори май се състои честването на смелото, но неуспешно въстание срещу окупационните френски войски по време на Войната на Полуострова през 1808 г. Въстанието е брутално потушено, а Гоя го увековечава в картината си „Трети май 1808 г. в Мадрид”.  На площад „Втори Май” (Dos de Mayo) в Маласаня (Malasaña), откъдето започва въстанието, както и на много други места в града, се организират концерти и фламенко програми.

Празникът на Сан Исидро (Fiesta de San Isidro)

Сан Исидро е патронът на Мадрид и местните жители честват неговия празник с шумни десетдневни веселби. Случаят се отбелязва с кастилски фолклорни събития, улични паради, купони, партита, музика, танци, борби с бикове и т.н. Градът е пълен по това време, така че си направете резервации отрано, а когато пристигнете, очаквайте тълпи от хора по улиците (внимавайте за джебчии) и натоварен трафик. Втората седмица на май.

Панаир на книгата (Feria del Libro)

Този ежегоден панаир е разположен в парк Ретиро. Водещи писатели и историци идват тук, за да представят новите си творби и трудове, а броят на щандовете се увеличава с всяка година. Панаирът е две седмици - от към края на май и обхваща малка част от юни.

Уебсайт: www.ferialibromadrid.com

 

Юни

Корпус кристи

Основен религиозен празник в испанския календар, честван с големи шествия в Мадрид, както и в доста други градове, като например Толедо. Провежда се два месеца след Велики четвъртък (променлива дата спрямо католическия календар).

 

Юли

Летният пир (Veranos de la Villa)

Тази програма предлага фолклорни танци и музика, поп изпълнения, класическа, фламенко и др. на различни места из града. В парк Ретиро има лятно кино. За по-подробни детайли попитайте в туристическите офиси, защото програмата се изменя всяко лято. Обикновено различните партита са безплатни, но за някои има вход. Започва от средата на юли и продължава до края на август.

 

Август

Празниците на Lavapiés и La Paloma

Тези два празника започват с Lavapiés на първи август и продължават до бурното честване на La Paloma на 15 август. Хиляди хора се състезават по тесните улички, а наблюдателите от балконите ги заливат с кофи студена вода, за да ги охладят. Детските игри, музиката и фламенкото на уличните празненства характеризират това събитие. Празненствата са от 1 до 15 август.

 

Декември

Ден на светиите (Día de los Santos Inocentes)

Друг празник за цялата страна. На този ден испанците си правят много шеги един с друг и всякакви луди номера. Това е испанският еквивалент на Първи април. 28 декември.

Забележителности около Мадрид

Избрани оферти