През 30-те години на ХХ в. Шанхай е известен като Париж на Ориента, а днес, след едно мрачно и зловещо, революционно полустолетие, той отново е бляскав бързо развиващ се град, готов за бизнес. Удивителният, печелил награди музей Шанхай отваря врати повторно през 1995 г.
Снимка: Thinkstock/Gulliver
Създаден чрез комбинация от западна експертиза, отвъдморски китайски дарители и държавни фондове, проектиран от известния местен архитект Син Тунхъ, музеят Шанхай е най-представителната витрина на китайското изкуство и старинни предмети в света.
Над 120 000 културни реликви – от живописни платна, скулптури и калиграфия до мебели, резби върху нефрит и слонова кост, керамика и изкуства на малцинствата – проследяват 5000 години китайска история, от епохата на неолита през династиите Мин (1368–1644) и Цин (1644–1911) до днес.
Красиво оформеното, оборудвано с последна дума на техниката и удобно за посетителите пространство е три пъти по-голямо от първоначалния музей (отворен през 1952 г.), а изложбите превъзхождат, и то много, старите експозиции, които бяха прашни, слабо осветени и поясненията към експонатите бяха само на китайски.
В разрастващия се град с население 14 милиона обичайна гледка са конвоите от спретнати ученици с яркоцветни униформи, които изпълват фоайето и се изливат надолу по стълбите, преуморени от впечатления. Като капак магазинът на музея и антикварният магазин са сред най-добрите в града.
Къде: Шанхай, 201 Ren Min Ave., Площад на народа, Китай.
Виж още: