Забележителности наоколо

Хотнишка екопътека
54 км

В българския сектор на река Дунав има 84 острова с обща площ 115 кв.км. Повечето са под 1 кв.км. Най-големи са Персин (Белене), следван от Козлодуй, Вардим, Березина, Батин и други.
Върху алувиалните и алувиално-ливадните почви на островите се развива буйна влаголюбива растителност - върби, тополи, черници, трепетлики, акации, явор, ясен, водорасли, водни лилии, папур, житни треви. За влажни зони с изключително важно значение като местообитания на влаголюбивите птици са признати 56 от островите.
Остров Вардим се намира източно от град Свищов, срещу едноименното село. На острова е разположена местността Стария дъб, която през 1988 г. е обявена за защитена местност с международно и национално значение. Освен характерната островна растителност - върби, бяла и черна топола, явор, ясен и др., единствено тук се среща и съобщество на летен (вардимски) дъб, бряст и лонгозна растителност.
Тук дърветата буквално са обсипани с гнезда. Островът е прочут с многбройните колонии от чапли (сива, малка бяла, гривеста, нощна), голям и малък корморан. Срещат се и застрашените в европейски мащаб птици лопатарка и блестящ ибис.
Любопитно: Всички дунавски острови са образувани от натрупване на речни наноси (пясък, глина, чакъл) в разширенията на реката, където водата се движи по-бавно . Формата им е елипсовидна, като най-неустойчива е челната и задната им част. Речна ерозия и акумулация непрекъснато променят очертанията им. Височината на островите над речното ниво е малка - от 4 до 8 м. По време на пролетното пълноводие по-малките острови изцяло остават под водата.
Къде: река Дунав, източно от гр.Свищов
Кога: целогодишно
Вижте още в "Повече от 100 чудеса на природата в България"