Качеството на кенийските паркове и резервати прави Кения една от най-предпочитаните дестинации за сафари в Африка. Сафаритата в Кения са по-евтини от останалите, които се предлагат в Африка, но също така ви гарантират изключително преживяване.
Най-добрите десет парка и резервати за диви животни в Кения са изброени по-долу и са класирани според лична преценка.
Резерватът „Масай Мара” е най-популярният парк за диви животни в Кения. През юли - октомври можете да станете свидетели на невероятната миграция на милиони животни. Местни от племето масаи предлагат и културни маршрути, които могат да направят преживяването още по-специално. В Мара може да се видят големи семейства слонове, биволи, лъвове и хипопотами, както и много други.
Най-добро време за посещение: юли - октомври
Къде да отседнете: има множество хотели и къмпинги, както на територията на резервата, така и извън него.
Как да стигнете дотам: чартърни полети от Найроби или Танзания
Езерото Накуру е известно с огромните си ята фламинго, които се радват на алкалните му води. Освен милионите фламинго и много други видове птици, паркът е и дом за бели носорози, африкански глигани, жирафи, хипопотами, щрауси и лъвове. Езерото Накуру бавно се възстановява след няколко екологични дисбаланса, довели до спада в популацията на фламинго през 90-те години на миналия век.
Най-добро време за посещение: целогодишно.
Къде да отседнете: в парка има два основни хотела и няколко обществени и частни къмпинги.
Как да стигнете дотам: с кола от Найроби (3 часа път).
Връх Кения е вторият по големина връх в Африка и подобно на връх Килиманджаро в Танзания, не ви е необходима специална подготовка, за да го изкачите. Връх Кения е обект от списъка за световното наследство на ЮНЕСКО и седалище на бога на племето кикую - Нгай. Резерватът е дом за редки видове животни, на негова територия има поразителни езера, минерални извори и гори.
Най-добро време за посещение: януари – февруари и юли – октомври.
Къде да отседнете: има хижи в планината, както и хотели и частни къмпинги в околността.
Как да стигнете дотам: с кола от Найроби (3-4 часа път).
„Амбосели” е известен парк със спиращи дъха гледки към връх Килиманджаро (в Танзания). Паркът е разположен около Наблюдателния хълм (Observation Hill), който предлага страхотен изглед към равнините под него. Масаите живеят около парка и освен за техния добитък, „Амбосели” е дом и за повече от 50 вида бозайници и над 400 вида птици. Тук можете да видите слон, хипопотам, гепард и много други.
Най-добро време за посещение: юни – октомври.
Къде да отседнете: има няколко къщи за гости и къмпинги в парка.
Как да стигнете дотам: с кола от Найроби (4 часа път) или с ежедневен полет от летище „Уилсън” в Найроби.
Национален парк „Цаво” е разделен на „Цаво Изток” и „Цаво Запад”. Парковете „Цаво” са обширни и пълни с диви животни и растителност. „Цаво Изток” е по-слабо развит от „Цаво Запад”, но е по-лесно достъпен. В „Цаво Запад” можете да наблюдавате как слонове се къпят сред хипопотами и крокодили от уникално място в подводен стъклен аквариум. Животните от „голямата петорка” живеят тук, но трябва да търсите внимателно, за да ги забележите.
Най-добро време за посещение: от май до октомври.
Къде да отседнете: и в „Цаво Изток”, и в „Цаво Запад” има няколко хотела. И двата парка разполагат с частни къмпинги.
Как да стигнете дотам: с кола от Момбаса (3-4 часа път) или от Найроби (10 часа път) или с чартърен полет.
Национален парк „Абердаре” е известен с прелестните си водопади, както и с редките си видове носорог, черен леопард и антилопа бонго. Редовните валежи поддържат парка зелен през цялата година, а температурите са ниски, перфектни за туризъм.
Най-добро време за посещение: от май до октомври.
Къде да отседнете: „Трийтопс” (Treetops) и „Ди Арк” (The Ark) са два хотела от висока класа, които се намират в парка, също така има обществени и частни къмпинги.
Как да стигнете дотам: с кола от Найроби (3-4 часа път).
„Леуа” (Lewa) е частен резерват, първоначално основан с цел защита на черния носорг, антилопата ситатунга и застрашената зебра на Греви. Паркът се поддържа в отлично състояние, има над 60 вида бозайници и над 200 вида птици. Можете да се насладите на гледките като се разходите пеша, на гърба на камила или в традиционен джип за сафари.
Най-добро време за посещение: януари – април и юни - октомври.
Къде да отседнете: има няколко хотела в парка и на територията извън парка.
Как да стигнете дотам: по въздух от Найроби със Сафари Линк (Safari Link).
Национален парк „Найроби” е едно от най-успешните убежища за черния носорог и също се радва на миграция на диви животни, а освен това приютява и над 400 вида птици. Всичко това е разположено само на хвърлей от оживената столица на Кения - Найроби. Пътеки дават възможност на посетителите да усетят възможно най-добре африканската земя.
Най-добро време за посещение: целогодишно (миграцията е през юли/август).
Къде да отседнете: навсякъде в Найроби.
Как да стигнете дотам: с кола, намира се на по-малко от 8 км от центъра на града.
„Самбуру”, „Шаба” и „Бъфало Спрингс” са три резервата, които граничат един с друг в сухата северна Централна Кения. Дивите животни се събират около река Уасо Ниеро, която минава през резерватите. Освен дивите животни (слонове, жирафи, леопарди, зебри, щрауси със сини крака), най-интересната част от посещението е да се срещнете с племето самбуру. Сафарита с камили се предлагат в повечето хотели и ако се намирате в района, посетете платото Лайкипия.
Най-добро време за посещение: от юни до октомври.
Къде да отседнете: има няколко хотела във всеки от парковете.
Как да стигнете дотам: ежедневни полети от Найроби или пътуване с кола цяло денонощие.
„Кисите” е океански резерват, разположен в плитките крайбрежни води на Индийския океан при Южна Кения. С традиционните платноходки, наричани доу, ви превозват до подводния парк, където можете да се насладите на гмуркане с шнорхел или с водолазно оборудване сред пъстрите коралови рифове. Делфини, костенурки, манти, ангелски риби и риби папагал се забелязват често.
Най-добро време за посещение: октомври - януари.
Къде да отседнете: на разположение са няколко къщи за гости и традиционни бунгала в резервата.
Как да стигнете дотам: 1 ½ часа път с кола от Момбаса и след това се качвате на доу.