Превоз до местността
Можете да потърсите самолетен билет до град Волос в Централна Гърция, откъдето да продължите още два часа с кола до Метеора. Също така може да вземете влак или автобус от Волос до Калампака, което е обаче по-времеемко.
В Атина автобусите за тази област на Гърция отпътуват от Терминал Б на улица „Лиосон” и пътуването отнема около 4 и ½ - 5 часа. Ако вземете автобуса от Солун, пътят ще ви отнеме около 2-3 часа.
Влак до някое от селищата около Метеора може да вземете от Атина или от Солун. Пътуването във всички случаи варира около 4-5 часа. Вижте тук за точното разписание
Превоз из местността
От гарата на което и да е от градчетата можете да наемете такси до манастирския комплекс за около 30-40 евро (по информация от 2005 г.). При все най-добре би било да повървите пеш, като се насладите на величествената природа и повторите старинния поход на монасите към техните храмове. През лятото е твърде топло, затова е добре да се снабдите с достатъчно вода. Друго предимство е и че ще избегнете тълпите туристи! Въпреки че извисяващите скали на пръв поглед предполагат труден преход, трасето не е тежко. Можете да тръгнете от стария град на Калампака към манастира „Света Троица” или да поеме към останките от разрушени манастири по посока на селцето Кастраки – изборът е ваш!
За допълнителна информация посетете следния сайт.
Селцата в областта имат великолепно местно производство на ядки, вино, мед, сирене и месо, включително домашни наденички, както и хубава халва. Можете да опитате местните специалитети като суцуки, сладкиш от ядки и пресен гроздов сок, и алкохолната напитка ципуро. Ако сте с кола, оглеждайте се около шосето за крайпътни капанчета. Почти навсякъде храната е добра и сравнително евтина.
Вижте тук за повече информация
В Калампака се пази многовековна традиция в дърворезбата, спечелила на градчето слава в цяла Гърция. Друг процъфтяващ занаят е иконописът, така че от Кастраки и Калампака може да закупите неповторими икони наред с други произведения на религиозното изкуство. Самите манастири също имат малки магазинчета за сувенири.
Отново в Калампака потърсете някой от магазините за фирмен алкохол на местните производители, откъдето можете да закупите разкошни вина и ципуро. Ако случите да сте в града в петък, тогава се вдига голям пазар, където местните селяни продават на добри цени натуралните си продукти.
Манастирите
Разбира се, главната забележителност биват манастирите. В голяма степен изоставени около края на 17 в., през целия 20 в. те са заселени наново с монаси от Атон. Нека дамите не забравят, че трябва да бъдат облечени с дълъг ръкав и панталон.
Следните са отворени за посещение:
„Свето Преображение Господне“, или Големият Метеор е най-големият манастир. Основан е през 1340 г. от свети Атанасий Метеорски. Носи името поради високото си разположение, и то с основание – щом стигнете до него навръх почти отвесните скали, гледката е изумителна. Манастирът е добре запазен и отразява автентично бита и навиците на древните монаси. Отворен за туристи: през лятото — от 9:10 до 18:00, без вторник. През зимата — от 9:00 до 18:00, без вторник и сряда.
„Свети Николай Анапавса“ е основан през първото десетилетие на 14-ти век и се намира само на 1 км от с. Кастраки. В манастира има стенописи и рисунки на иконописеца Теофан Критски, а в костницата се съхраняват черепите на починали монаси. Стръмността на скалите принудила монасите да строят на етажи, свързани с вкопани стълби. В обителта е разположен и параклис на Св. Йоан Предтеча. Отворен за туристи: през лятото — от 9:00 до 17:45. През зимата е затворен.
Русану е основан 1529 върху руините на по-стара сграда от братята монаси Йосиф и Максим от Янина, а сега е метох. За разлика от другите манастири този е разположен по-ниско и за това е и по-достъпен. Отворен за туристи: през лятото — от 9:00 до 18:00. През зимата — от 9:00 до 13:00 и от 15:00 до 17:00, без сряда.
„Свети Стефан“. Метох, основан през 1192 година. В пределите му има два големи храма (от 16 и 18 в.). До него има прокаран път и досегът е по-лек. Отворен за туристи: през лятото — от 9:10 до 13:00 и от 15:20 до 18:00, без понеделник. През зимата — от 9:00 до 13:00 и от 15:00 до 17:00, без понеделник.
„Света Троица“. Основан през 1362 година, това е най-труднодостъпният, до него се стига след 140 стръмни стъпала. Отворен за туристи: през лятото — от 9:00 до 12:30 и от 15:00 до 17:00, без четвъртък. През зимата — от 9:00 до 12:30 и от 15:00 до 17:00, без четвъртък.
Варлаам. Основан през 1517 година и е вторият по големина в комплекса. Изписан е от трима бележити за времето си зографи. Днес столовата е превърната в музей на християнското изкуство. Отворен за туристи: през лятото — от 9:10 до 13:00 и от 15:20 до 18:00, без петък. През зимата — от 9:00 до 13:00 и от 15:00 до 17:00, без четвъртък и петък.
Освен тях има и множество отшелнически подслони, все още възстановяващи се манастири и необитаеми руини, през които минават някои от туристическите пътеки.
Природата
Не пропускайте и внушителната природа в околността. Планина Пиндос са изключително красиви и имат статут на защитен екопарк. Най-високият връх, Самоликас, е с височина 2637 м. В планините можете да практикувате различни спортове като катерене, рафтинг, даже ски през зимата. Отскоро има условия и за пещерен туризъм.
Бихте могли да посетите също така и областта Пили в полите на планина Пиндос, където ще откриете стари църкви, древни манастири и замъциq или пък да се разходите из стария град на Кастраки.
В градчетата и манастирите на областта редовно се провеждат изложби на художествени произведения. Също така се провеждат и големи междуселски тържища на домашна продукция. Отскоро в областта се организират и фестивали с рок музика.